MIESZKANIE: KUPNO CZY WYNAJEM?

3 maja 2023by admin0

Lokale mieszkalne z widokiem na morze cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród turystów, jak i osób planujących przeprowadzkę do nadmorskiej miejscowości. Kiedy opłaca się kupić, a kiedy wynająć mieszkanie nad morzem?

GDY CHCESZ ZAMIESZKAĆ NAD MORZEM

WładysławowoKołobrzeg czy Ustronie Morskie – to tylko kilka nadmorskich miejscowości, które w sezonie letnim zapełniają się turystami. Nie wszystkim jednak wystarczają same wakacje nad morzem. Jeżeli należysz do grupy osób, które przez cały rok chcą cieszyć się bliskością fal i słuchać szumu morza, pozostaje rozważyć przeprowadzkę i rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego mieszkania.

W nadmorskich miejscowościach długoterminowy wynajem nieruchomości nie ma racji bytu. Wszystko dlatego, że właściciele willi, apartamentów czy mieszkań nastawiają się na turystów. Możesz mieć zatem poważny problem ze znalezieniem mieszkania nad morzem na dłużej. Jeżeli planujesz osiąść na północy na stałe, pozostaje zakupić mieszkanie.

W długiej perspektywie zakup mieszkania z widokiem na morze po prostu się opłaca. Z jednej strony oszczędzasz, bo wysokość czynszu i kredytu mieszkaniowego jest w zbliżonej wysokości; z drugiej zyskujesz komfort psychiczny, bo nie musisz obawiać się wypowiedzenia i poszukiwania nowego lokalu.

MIESZKANIA NAD MORZEM – GDZIE ICH SZUKAĆ?

Nie tylko duże miasta są intensywnie rozbudowywane. Deweloperzy są aktywni również w nadmorskich miejscowościach, gdzie także prowadzą sprzedaż nieruchomości. Do wyboru masz zatem oferty z rynku wtórnego i pierwotnego. Drugie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że wielu deweloperów nabywa grunty pod prowadzone inwestycje w pobliżu plaży. Przykładowo apartamenty wznoszone w ramach inwestycji Rogowo Pearl będą położone w odległości ok. 200 m od plaży.

Nowe mieszkania nad morzem na sprzedaż mają wyższą wartość niż lokale z rynku wtórnego, a do tego deweloperzy pamiętają o dodatkowych udogodnieniach. W sezonie w nadmorskich miejscowościach szczególnie trudno o miejsce postojowe. W ramach wznoszonych osiedli na mieszkańców najczęściej czekają parkingi. To zaś rozwiązuje problem z zaparkowaniem samochodu.

KIEDY OPŁACA SIĘ WYNAJĄĆ MIESZKANIE?

Kupno mieszkania z widokiem na wodę nie będzie optymalne, jeżeli w nadmorskiej miejscowości planujesz spędzać jedynie letni urlop. W takiej sytuacji całoroczne koszty utrzymania nieruchomości będą niewspółmierne do okresu jego wykorzystania.

W położonych nad morzem miastach i wsiach działają nie tylko hotele. Wielu prywatnych inwestorów nabywa mieszkanie lub buduje wille z myślą o ich wynajmie turystom. Z Twojego punktu widzenia krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego może być korzystniejszy niż zarezerwowanie pokoju w hotelu. Po pierwsze, możesz liczyć na ciszę i swobodę, której możesz nie uświadczyć w hotelu. Po drugie, właściciele mieszkań przeznaczonych pod krótkoterminowy wynajem dbają o oferowany standard – często jest on wyższy niż w hotelu. Jeżeli planujesz wynajem mieszkania na dłuższy okres, np. miesiąc, możesz liczyć na atrakcyjny rabat.

GDY ODPOCZYWASZ NAD MORZEM POZA SEZONEM

Od połowy czerwca do końca sierpnia nadmorskie miejscowości są przepełnione. Trudno o ciszę i spokój zarówno w mieście, jak i na plaży. Jeżeli z tego względu urlop zawsze planujesz we wrześniu czy październiku, rozważ zakup mieszkania i jego wynajem na czas sezonu letniego. Taka opcja może okazać się bardzo korzystna –  będziesz odpoczywał we własnej nieruchomości, a przy okazji będzie ona na siebie zarabiać w trakcie sezonu.

Jeżeli zakupisz nieruchomość położoną w atrakcyjnej lokalizacji, w bliskiej odległości od plaży i zadbasz o wysoki standard, to możesz liczyć, że inwestycja szybko się zwróci. W sezonie ceny za dobę w prywatnych mieszkaniach dochodzą nawet do 350 zł. Licząc, że mieszkanie będziesz wynajmować przez około 2,5 miesiąca, uzyskasz kwotę, która pozwoli Ci pokryć wydatki związane z jej rocznym utrzymaniem. Pieniądze może też starczyć na spłatę kredytu, o ile zamierzasz sfinansować zakup nieruchomości przy pomocy banku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.burco.pl/wp-content/uploads/2023/04/buroc-logo-www-2-2.png
Rogowo, ul. Rezydencyjna 88/2, 72-330 Mrzeżyno

Jesteśmy na: