Wynajem apartamentu nad morzem – czego szukają turyści?

3 maja 2023by admin

Spośród dostępnych na polskim rynku form wynajmu krótkoterminowego, to właśnie apartamenty cieszą się w ostatnich latach największą popularnością. Analizy rynku nieruchomości pozwalają oszacować, że największe zyski przynoszą apartamenty, znajdujące się w miejscowościach turystycznych jak Rogowo, Rewal, czy Ustronie Morskie. Zyski generowane są najczęściej przez modele apartamentów typu apart lub condohitel.

DLACZEGO APARTAMENTY?

Według analizy polskich jednostek badań opinii społecznych ponad połowa Polaków spędzających urlop wypoczynkowy w kraju zdecyduje się na wyjazd nad morze. Ciekawym do odnotowania faktem jest rosnące w ostatnich lat zainteresowanie krótkoterminowym wynajmem mieszkań, a co za tym idzie również spadek zainteresowania standardowymi formami noclegu jak hotele, czy pensjonaty. Wynajem krótkoterminowy zyskuje w Polsce popularność w zaskakująco szybkim tempie.

Konkurencją dla standardowego wyszukiwania baz noclegowych jak pensjonaty, czy hotele w popularnych serwisach internetowych, stało się szukanie alternatyw w postaci całkowicie wolnej przestrzeni z własnym aneksem kuchennym oraz łazienką, przy stosunkowo niskiej cenie. Wiele mniej popularnych stron internetowych, czy aplikacji pozwala na wynajem apartamentu nad morzem o zaskakująco wysokim standardzie porównywalnym do czterogwiazdkowego hotelu, przy znacznie niższej cenie, nawet w szczycie sezonu.

Nic więc dziwnego, że turyści pragnący podczas swojego wyjazdy wakacyjnego wypocząć, chętniej wybierają wygodę, własną, prywatną przestrzeń i konkurencyjną cenę, od nudnego i powtarzalnego hotelowego standardu. Wynajem apartamentów ma również sporą przewagę pod względem fleksyjności na dodatkowe życzenia klienta jak na przykład nietypowe godziny zameldowania czy wymeldowania.

CO CZYNI APARTAMENT ATRAKCYJNY DLA GOŚCI?

Oczywiście nie każdy apartament będzie w stanie konkurować z wieloma udogodnieniami, jakie w swojej ofercie posiadają hotele cztero-, czy pięciogwiazdkowe. Warto jednak pamiętać o kilku nieskomplikowanych warunkach, które skutecznie podniosą rozpoznawalność, standard oraz ogólną atrakcyjność apartamentu.

Lokalizacja

Wszystko zależy od formy pobytu i założeń dotyczących spędzania wolnego czasu. Utarło się przekonanie, że zysk z wynajmu krótkoterminowego jesteśmy w stanie uzyskać jedynie w większych miastach. Oczywiście, poniekąd jest to prawda. Im większe miasto, tym więcej atrakcji, im więcej atrakcji, tym więcej turystów. Nie wszyscy turyści będą jednak szukać miejskiego zgiełku. Zarówno lokalizacja w centrum miasta, jak i blisko dzikich terenów pełnych zieleni może przynieść spore zyski, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu reklamy i promocji.

Świetnymi przykładami nadmorskich miejscowości spełniającymi oczekiwania zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy turystów są Rogowo i Ustronie Morskie. Należy jednak pamiętać, że tereny zielone, to nie obrzeża dużego miasta pokryte betonem, oddalone od centrum kilka kilometrów. Taka lokalizacja będzie niestety działać na zdecydowaną niekorzyść.

Standard i wyposażenie apartamentu nad morzem

Kiedy decydujemy się zaplanować urlop wypoczynkowy, szukamy miejsc nie tylko dobrze usytuowanych, ale również stylowych, wygodnych i nowoczesnych. Czysta, schludna sypialnia, wyremontowana, modernistyczna łazienka, doskonale wyposażona kuchnia i designerska przestrzeń w salonie to klucz do sukcesu. Apartamenty nie tylko dają złudne poczucie „bycia w domu”, ale również nie ograniczają naszych możliwości wypoczynkowych w przypadku gorszej pogody, niż zakłada plan wyjazdu. Za pokój hotelowy z odpowiednio dużą przestrzenią, by mogło swobodnie zmieścić się w jednym czasie 5-6 osób w wielu przypadkach trzeba zapłacić o połowę więcej niż za apartament, który w swoim standardzie na takie okazje często posiada, np. konsolę i kilka gier pozwalających na wspólną rozgrywkę ze znajomymi.

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi

Jeśli hotel nie posiada w swojej ofercie placu zabaw, mini parku z kulkami na terenie obiektu, czy na przykład minigolfa, ciężko będzie znaleźć dziecku zajęcie w nudnym pokoju hotelowym, którego przestrzeń często ogranicza możliwości kreatywnej i ciekawej dla dziecka zabawy. Między innymi z tego powodu rodziny z dziećmi zdecydowanie częściej decydują się na wynajem apartamentu, który posiada znacznie większą przestrzeń, a często również widok z okna na zamknięty plac zabaw.

Udogodnienia dla podróżujących z pupilami

Choć wakacje z czworonogiem to ciekawy i wciąż zyskujący na zainteresowaniu temat, to wciąż hoteli przystosowanych na pobyt zwierząt jest zdecydowanie mniej niż apartamentów. Turyści spędzający urlopy ze swoimi pupilami częściej poszukują mieszkań, rezygnują z ich wyświetlania już na poziomie filtracji ogłoszeń na portalach noclegowych, czy za pomocą aplikacji.