Widok na morze i zachód słońca czy własny ogródek? Na jakim piętrze kupić mieszkanie nad morzem?

13 października 2023by admin

Wybór kondygnacji to bardzo ważny aspekt podczas zakupu mieszkania, a tak często pomijany. Piętro, na którym zamieszkamy, może wpływać na codzienne doświadczenia komfort, a nawet samopoczucie. Przed zakupem apartamentu nad morzem warto zastanowić się, co wolimy. Spektakularne widoki na morze i zachody słońca? Czy może prywatny ogródek, który stanie się Twoją oazą spokoju? Sprawdzamy, które piętro jest najlepsze do życia nad morzem.

Jakie piętro wybrać? Wady i zalety mieszkania na parterze

Wybór mieszkania zamiast domku, dla wielu oznacza rezygnację z własnego ogródka. Jednak nie dla osób, które wybierają mieszkanie na parterze. Mieszkanie na najniższym piętrze z własnym małym ogródkiem to wyjątkowa opcja przy wyborze nieruchomości nad morzem. Jednakże, jak każda inwestycja, wiąże się zarówno z zaletami, jak i wadami, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Mieszkania na parterze bardzo często mają dostęp do małego, prywatnego ogródka lub tarasu. Gwarantuje on wyjątkową swobodę korzystania z przestrzeni na świeżym powietrzu. Możesz się zrelaksować, czy nawet posadzić własne kwiaty i warzywa bez konieczności dzielenia przestrzeni z innymi mieszkańcami budynku.

Mieszkanie takie to także łatwiejszy dostęp, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub rodzin z małymi dziećmi, gdy nie ma możliwości korzystania z windy lub schodów.
Z kolei, jeśli chodzi o wady, możemy do nich zaliczyć nieciekawy widok. Często jesteśmy ograniczeni najbliższym otoczeniem i nie zobaczymy niczego więcej niż okna sąsiada lub budynek w pobliżu. Chyba że nasza nieruchomość znajduje się nad brzegiem morza. Jeśli obiekt jest odpowiednio usytuowany, z naszego okna (nawet na parterze) będziemy mieć zapierający dech w piersiach widok.

Mieszkanie na parterze może także wiązać się z bliskością sąsiadów, co może wpłynąć na poziom prywatności. Przechodnie lub sąsiedzi mogą częściej znajdować się w pobliżu Twojego mieszkania.
Ponadto najniższe kondygnacje postrzegane są jako te, które są bardziej narażone na ryzyko włamań i zawilgocenie.

Warto zaznaczyć, że w nowym budownictwie, argumenty dotyczące bezpieczeństwa czy wilgoci nie mają racji bytu. Nieruchomości nad morzem z rynku pierwotnego są miłe i przyjemne do życia. A wymienione wyżej problemy najczęściej zgłaszają osoby, które zakupiły M w starszych budynkach. W przypadku świeżo wybudowanych mieszkań deweloperzy starają się zadbać o komfort na każdej kondygnacji – także pod względem bezpieczeństwa. Coraz częściej spotyka się strzeżone osiedla, otoczone bramą, zamykane na klucz lub kod, gdzie osoby postronne nie mają prawa wstępu. W ten sposób mieszkanie w bloku, nawet na parterze, nikogo nie powinno niepokoić.

Mieszkanie na ostatnim piętrze – Jakie są plusy i minusy

Na drugim biegunie bloku mieszkalnego znajduje się lokal na najwyższym piętrze. Często gloryfikowany i pożądany przez przyszłych mieszkańców. Sprawdźmy, dlaczego warto, i dlaczego nie warto zamieszkać na ostatnim piętrze.
Apartamenty nad morzem znajdujące się na ostatnim piętrze często oferują spektakularne widoki na okolicę, morze lub miasto, co może być nie do przecenienia. Lokale takie są także mniej narażone na wzrok sąsiadów, co zwiększa poczucie prywatności.

Ponadto brak mieszkań nad sobą może oznaczać mniej hałasu związanego z tupaniem i przemieszczaniem się sąsiadów z wyższych pięter, oraz mają zazwyczaj więcej dostępu do naturalnego światła, co sprawia, że wnętrza są jaśniejsze i przyjemniejsze, szczególnie zimą.

Z kolei kupując mieszkanie na ostatnim piętrze, należy mieć na względzie, że w lokalu może być goręcej latem, a brak klimatyzacji lub źle izolowana poddasza mogą sprawić, że komfort mieszkania spada. Zimą natomiast ogrzewanie nieruchomości może być bardziej kosztowne ze względu na to, że ciepło ucieka do góry.

Takie sytuacja należą z pewnością do rzadkości, ale jeśli winda ulegnie awarii, mieszkańcy ostatniego piętra muszą stawić czoła dłuższym schodom w celu dostania się do swojego mieszkania. Może to być wyzwanie w szczególności dla osób starszych, lub rodzin z dziećmi.

Nieruchomości w Ustroniu Morskim budowane przez dewelopera Burco to nowoczesne lokale, które starają się wyeliminować do minimum wszelkie niedogodności, jakie mogą pojawić się w mieszkaniu na najwyższej kondygnacji, chociażby poprzez odpowiednią izolację czy szybkie naprawy w razie jakiejkolwiek awarii.

Na jakim piętrze kupić mieszkanie? Pierwsze i drugie piętro

Jeśli lokale na parterze i na najwyższym piętrze nie wchodzą w grę – pozostaje kupić mieszkanie na pośrednich kondygnacjach. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale usytuowane na pierwszym i drugim piętrze. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie znajdują się bezpośrednio przy ziemi, co może przełożyć się na mniejsze ryzyko włamania i spokój. Lokale na pierwszym piętrze to także większy dostęp do naturalnego światła oraz lepszy widok z okna. Dodatkowo, aby dostać się do mieszkania, nie trzeba pokonywać dużej ilości schodów. A warto także wspomnieć, że im wyższe piętro, tym możemy zapłacić więcej za ubezpieczenie. Mieszkania znajdujące się pośrodku budynku, mają także dodatkową zaletę – jest w nich zdecydowanie cieplej w zimę i chłodniej latem, ale otoczenie sąsiadów z każdej strony, to narażenie na większy hałas.

Wybór, na którym piętrze budynku nad morzem kupić mieszkanie, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej osoby. Każde piętro ma swoje unikalne zalety i wady, które wpłyną na codzienne doświadczenia mieszkalne. Ostatecznie, kluczowe jest dokonanie wyboru zgodnie z własnym stylem życia, priorytetami oraz marzeniami. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na parter z własnym ogrodem, czy też na mieszkanie na ostatnim piętrze z zapierającymi dech w piersiach widokami, ważne jest, aby wybór spełniał Twoje oczekiwania i uczynił z mieszkania nad morzem wymarzone miejsce do życia.

https://www.burco.pl/wp-content/uploads/2023/04/buroc-logo-www-2-2.png
Rogowo, ul. Rezydencyjna 88/2, 72-330 Mrzeżyno

Jesteśmy na: