Pierwsze Mieszkanie dla Młodych – czy w ramach programu można sfinansować posiadłość nadmorską?

13 lipca 2023by admin0

Dotychczasowe oprocentowanie kredytu nie zachęcało do zakupu mieszkania – zwłaszcza przez młode osoby. Program Pierwsze Mieszkanie dla Młodych ruszył 3 lipca 2023. Ci, którzy do tej pory tylko marzyli o rezydencji w Ustroniu Morskim, mogą wreszcie spełnić swoje marzenie, dzięki korzystnym warunkom kredytu. Kiedy można z niego skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić? Podpowiadamy w artykule.

Rezydencja Ustronie Morskie – czy można wziąć na nią kredyt z programu Mieszkanie dla Młodych?

Osoby, które interesują się zakupem nieruchomości nad Bałtykiem, zastanawiają się, czy program, który wszedł w życie 3 lipca 2023, może zostać wykorzystany do sfinansowania rezydencji w Ustroniu Morskim. Aby móc skorzystać z kredytu na zakup lokalu nad morzem, muszą zostać spełnione określone warunki.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć niskoprocentowy kredyt na mieszkanie nad morzem?

Przede wszystkim, przynajmniej jedna osoba w przypadku małżeństw lub rodzin z dziećmi musi mieć mniej niż 45 lat. System dopłat do kredytu obciąża budżet państwa, dlatego środki przeznaczone na ten projekt są ograniczone. Z tego względu ustalona została górna granica wieku, w której często podejmujemy decyzję o założeniu rodziny lub zainwestowaniu we własną nieruchomość.

Program Mieszkanie dla Młodych, umożliwia otrzymanie dopłat do kredytu na zakup mieszkania wyłącznie dla osób, które wcześniej nie były właścicielami nieruchomości. Wyjątek stanowią rodziny, które mają co najmniej dwójkę dzieci. Jednak dotychczas posiadane mieszkanie nie może przekraczać 50 m², a w przypadku czworga dzieci – 90 m². Jeśli chodzi o mieszkanie, na które chcemy otrzymać wsparcie w ramach tego programu, nie ma określonego limitu ceny za metr kwadratowy.

Dodatkowo kredyt otrzymają jedynie ci, którzy mają zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu.

Dlatego, jeśli masz mniej niż 45 lat, Ty i Twój małżonek nie posiadacie nieruchomości na własność oraz macie odpowiednią zdolność kredytową, bez przeszkód możecie ubiegać się o bezpieczny kredyt, którym sfinansujecie apartament.

Niebezpieczeństwa związane z „Bezpiecznym kredytem 2%”

Wynajmujesz mieszkanie? Stracisz dopłatę

Wiele osób, które decydują się na zakup obiektu w lokalizacji blisko plaży i morza chcą przeznaczyć nieruchomość na wynajem. Niestety, jeśli chcesz przez 10 lat korzystać z dopłat rządu do kredytu – posiadłość musi być tylko i wyłącznie do Twojego użytku. Inwestorzy, którzy planują zamienić lokal w słonecznej miejscowości na kwaterę turystyczną, powinni zdecydować się na inną formę finansowania przedsięwzięcia.

Oszukasz przy składaniu wniosku? Odebrana zostanie Ci dopłata do kredytu

Z utratą dopłat do kredytu muszą się liczyć także osoby, które podały nieprawdziwe informacje podczas składania wniosku. Kredytobiorca zostanie skazany za przestępstwo związane z uzyskaniem kredytu, jeśli:

  • przedstawił podrobiony lub przerobiony dokument,
  • przedstawił nierzetelny dokument lub pisemne oświadczenie.

W takim wypadku ma on 45 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, aby zwrócić całe otrzymane wsparcie wraz z odsetkami naliczanymi dla kwoty każdej z tych opłat.

Określony czas na przeprowadzkę do zakupionego lokalu

W ustawie dotyczącej kredytu określony został termin przeprowadzki do nowego lokalu po jego zakupie. Nowi mieszkańcy mają 24 miesiące, aby na stałe osiedlić się w zakupionym mieszkaniu lub domu. W innym wypadku dopłaty przestaną obowiązywać. Jeżeli małżonkowie nie zgłoszą tego w banku, a zostanie to wykryte na kontroli – należy spłacić kwotę wsparcia wraz z odsetkami.

Inne okoliczności, które wpływają na odebranie wsparcia kredytowego

W ustawie przewidziano także inne okoliczności, które mogą pozbawić nas dopłat. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • sprzedaż domu lub mieszkania, zakupionego w ramach kredytu,
  • zakup innej nieruchomości w momencie spłaty kredytu,
  • przebywanie poza miejscem zamieszkania przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Czy zakup rezydencji w Ustroniu Morskim z bezpiecznym kredytem 2% się opłaca?

Dopłaty państwa do kredytów to zdecydowanie kusząca propozycja i z pewnością będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na spłacanie wysokich rat kredytu.

Przykładowo: Małżeństwo, które pożyczy 550 tys. zł na 30 lat, planowo będzie spłacać 2,8 tys. zł miesięcznie. Bez rządowego wsparcia to samo małżeństwo musiałoby płacić ratę w wysokości 5,4 tys. zł. Natomiast singiel, który chciałby pożyczyć 350 tys. zł na 35 lat przez okres dopłat, będzie płacić ratę w wysokości 1,8 tys. zł. W innym razie miesięczny koszt wyniósłby 3,4 tys. zł.

Jeśli szukasz mieszkania na sprzedaż z basenem, placem zabaw dla dzieci, prywatnym parkingiem i pięknym tarasem – sprawdź ofertę apartamentów od Burco Development. Kiedy już wybierzesz idealny lokal – wykorzystają metodę finansowania w postaci bezpiecznego kredytu. Będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie. W ten sposób zyskasz wyjątkowe miejsce na ziemi, gdzie spędzisz wspaniałe lata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.burco.pl/wp-content/uploads/2023/04/buroc-logo-www-2-2.png
Rogowo, ul. Rezydencyjna 88/2, 72-330 Mrzeżyno

Jesteśmy na: