Wpis opublikowany 22.06.2015

Zakup mieszkania pod wynajem – opłacalny czy nie?

Zakup mieszkania pod wynajem – opłacalny czy nie?

Mieszkania w nadmorskich miejscowościach cieszą się w ostatnich latach niesłabnącym zainteresowaniem. Zdrowe, pełne jodu powietrze, bliskość spienionego morza, piaszczyste plaże i wszechobecny kontakt z naturą – wszystkie te rzeczy są świetnie znane posiadaczom nieruchomości nad Bałtykiem. Czy jednak zakup mieszkania w nadmorskiej miejscowości turystycznej jest dobrą inwestycją? Jakie mieszkanie powinniśmy wybrać i na co należy zwrócić uwagę podczas jego kupowania? W poniższym artykule spróbujemy pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Murowana lokata

Kupowanie mieszkań nad morzem, zarówno na sprzedaż jak i pod wynajem, to zabieg coraz częściej traktowany jako dobra inwestycja. Inwestowanie na rynku mieszkaniowym w Polsce jest zazwyczaj obarczone ryzykiem, jednak w przypadku apartamentów nadmorskich, stopa zwrotu wydaje się być zdecydowanie wyższa.

Budowane w bezpośredniej bliskości plaż, kompleksy apartamentowców i osiedla domków jednorodzinnych cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w sezonie letnim. Kupując je, tak naprawdę nic nie tracimy – cena tego typu lokali stale rośnie (ze względu na ciągłe zainteresowanie inwestorów) natomiast w międzyczasie są w stanie same na siebie zarabiać jako lokale do wynajęcia.

Apartamenty oraz domy na sprzedaż nad morzem charakteryzują się dużymi różnicami pod względem powierzchni – waha się ona od 25 do 100 metrów kwadratowych. Jest to związane z różnymi potrzebami oraz dopasowaniem cen lokalu do możliwości finansowych szerszego grona klientów.

Załóżmy, że za 250 tysięcy złotych kupimy pod wynajem 40-metrowe mieszkanie. Codziennie będzie ono generować średni zysk w okolicach 200 zł co w skali roku da nam nieco ponad 25 tysięcy zł. Rentowność takiego mieszkania (ok. 10% brutto) jest zatem sporo wyższa niż w przypadku jakiejkolwiek lokaty.

Dodatkowe koszty

Apartament nad morzem który wynajmujemy generuje nie tylko przychód, ale również koszty. Poza podatkiem od zysku (8,5%) musimy regularnie uiszczać wszelkie opłaty administracyjne, związane z ubezpieczeniem mieszkania, opłaty za media, a także za utrzymanie lokalu i oddawanie kluczy nowym najemcom. Wydatków tych jest sporo, jednak nawet one nie umniejszają opłacalności inwestycji.

Podsumowanie

Inwestowanie w nadmorską turystykę to praktycznie pewny zysk, jednak jego wysokość opiera się przede na prognozach. Jeśli zatem nie jesteśmy w stanie uzyskać z tytułu wynajmu wystarczająco wysokich zysków, dodatkowe opłaty potrafią szybko przyprawić o spory ból głowy. Rosnące zainteresowanie inwestorów wpływa jednak na stały wzrost cen tego typu lokali, a stopa zwrotu przebija najlepsze lokaty. Dla osób z gotówką jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań.