Wpis opublikowany 03.02.2016

Średnie ceny mieszkań w Polsce

Średnie ceny mieszkań w Polsce

Sektor nowych i używanych nieruchomości mieszkaniowych wykazuje się obecnie względną równowagą w zakresie kształtowania cen. Niewielkie zmiany, wielkości kilku procent, nie są oznaką żadnych wielkich wahań w zakresie popytu i podaży na rynku mieszkaniowym, a średnia cena nieruchomości niezmiennie determinowana jest głównie przez metraż i lokalizację.

Najtańsze, najdroższe

Nie zaskakuje fakt, że niezmiennie najwięcej trzeba zapłacić za 1m2 lokum w stolicy. W przypadku średniej wielkości nowego mieszkania jest to kwota 7800zł za 1m2 (ceny ofertowe podawane przez GUS), w przypadku używanego – nieco ponad 8500zł.

W Warszawie także padają rekordowe wartości transakcji w zakresie kupna i sprzedaży mieszkań. Ceny w tym przypadku osiągają zawrotną wysokość nawet 42000 za 1m2 nieruchomości.

Poza stolicą najdroższy rynek pierwotny mieszkaniówki kształtuje się w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu, gdzie trzeba zapłacić sporo powyżej 6000zł (odpowiednio 6650zł, 6480zł, 6450zł, 6580zł, 6130zł) za metr kwadratowy nieruchomości. Na rynku wtórnym prym wiedzie Kraków. Niemal 7000zł za 1m2 używanego mieszkania pozostawia inne miasta daleko w tyle.

Najniższe ceny nowych mieszkań wśród większych polskich miast odnotowano w Olsztynie, Kielcach, Zielonej Górze, Szczecinie i Łodzi – poniżej 5000zł za 1m2 (odpowiednio 4580zł, 4780zł, 3860zł, 4860zł, 4870zł). Najtaniej można kupić mieszkanie na rynku wtórnym w Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Zielonej Górze – poniżej 4000zł za 1m2, tj. odpowiednio 3936zł, 3870zł, 3949zł, 3420zł.

Z kolei rekordzistami w najtańszych transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań używanych są Siemianowice Śląskie i Chełmno. Cena 1m2 nie przekracza w tym przypadku tysiąca złotych.

Podobne mieszkania różna wartość

Wśród typowych czynników determinujących cenę nieruchomości, do których można zaliczyć położenie i otoczenie nieruchomości, kondygnację, parametry fizyczne, stan prawny, rozkład mieszkania oraz bliskość i dostęp do środków komunikacji, niewątpliwe znaczenie ma lokalizacja w kategoriach miasta (miejscowości, gminy), w jakim dana nieruchomość jest usytuowana.

Jakość życia w danym miejscu istotnie różnicuje popyt, a zatem i ceny nieruchomości tam zlokalizowanych. Ceny nieruchomości nad morzem, czy w górach będą kształtowały się nieco inaczej niż ceny mieszkań w centrum dużych miast. Mieszkania podobne w odniesieniu do wielu parametrów, mogą zatem osiągać różną wartość ze względu na lokalizację i jakość życia, jaką oferuje konkretne miejsce.

Prognozowane tendencje na rynku mieszkań

Prognozy pozwalają wnioskować, że ożywienie popytu na rynku nieruchomości utrzyma się, co zaowocuje wzrostem dynamiki sprzedaży mieszkań. Jednak niemal pewne jest także, że dostępność kredytów nieco spadnie, między innymi w związku ze wzrostem stóp procentowych, rosnącego do wysokości 15% wkładu własnego oraz wprowadzeniem nowego podatku bankowego. To może nieco spowolnić trend wzrostowy.

Inaczej ma się sytuacja na rynku nieruchomości luksusowych (np. nieruchomości nad morzem), których postrzeganie w kategoriach doskonałej inwestycji jest czynnikiem gwarantującym zainteresowanie nabywców.