Wpis opublikowany 18.06.2015

Plusy i minusy mieszkania nad morzem

Plusy i minusy mieszkania nad morzem

Zakup mieszkań, apartamentów a nawet domków jednorodzinnych w popularnych miejscowościach wypoczynkowych cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Największym zainteresowaniem cieszą się, nie bez podstaw, tereny nadmorskie.

Traktowanie mieszkania nad morzem jako inwestycję to bardzo dobry pomysł – zysk z wynajmu tego typu lokalu waha się od 6 do 10 procent w skali roku, a w niektórych przypadkach może być jeszcze wyższy. Inwestycja taka ma jednak zarówno swoje plusy, jak i minusy. Z pewnością nie pomaga fakt, że apartamenty inwestycyjne to wciąż dla Polaków swego rodzaju nowość, a związane z ich nabyciem i utrzymaniem zawiłości prawne potrafią przyprawić o ból głowy.

Dlaczego właśnie Bałtyk?

Powód popularności Morza Bałtyckiego jest dość oczywisty – w sezonie letnim (od czerwca do września) jest to zdecydowanie najtłumniej odwiedzane przez turystów miejsce w naszym kraju. Ponad połowa Polaków spędza wczasy, bądź krótkie urlopy w nadmorskich kurortach – Juracie, Władysławowie, Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Krynicy oraz Kołobrzegu. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również trójmiasto, zwłaszcza przyciągający swoimi pięknymi zabytkami Gdańsk.

Inwestowanie w nieruchomość wypoczynkową opiera się na dwóch głównych zasadach. Ważne by jak najmniej zapłacić za lokal (ponieść jak najmniejszy koszt inwestycji) i jak najwięcej na nim zarobić z tytułu wynajmu (jak największy zysk). Lokale proponowane przez developerów różnią się od siebie pod względem wykończenia, standardu i, przede wszystkim, powierzchni. Wszystko to, w połączeniu z lokalizacją, ma wpływ na ich cenę, ale również przychód z wynajmu jaki będziemy w stanie uzyskać.

Obwarowania prawne

Kupno apartamentu pod wynajem nie jest jednak takie proste. Gdyby polegało na jednorazowej opłacie i odcinaniu od niej kuponów przez następne lata, wszyscy zajmowaliby się tego typu działalnością. Zysk jaki wygeneruje dla nas mieszkanie opiera się na prognozach i żaden developer nie może udzielić nam gwarancji co do jego wysokości. Dodatkowe koszty, takie jak opłaty za media, administrowanie lokalem i sprzątanie również wpływają na stopę zwrotu i potrafią być bardzo bolesne, zwłaszcza przy niskich wpływach z tytułu wynajmu.

Wybierając developera, kierujmy się przede wszystkim jego doświadczeniem na rynku apartamentów przeznaczonych na sprzedaż i wynajem, a także w sektorze turystycznym.

Podsumowanie

Jak każda inwestycja, również zakup apartamentu w nadmorskiej miejscowości ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych zdecydowanie trzeba zaliczyć rosnące zainteresowanie wśród inwestorów, które wpływa na stały wzrost cen. Apartamenty inwestycyjne to znacznie lepszy zarobek niż najlepsza lokata.

Minusem jest przede wszystkim koszt inwestycji – duża ilość gotówki to wymóg, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Przeszkodę mogą stanowić również obostrzenia i liczne prawne „kruczki” dlatego inwestycję taką najlepiej dokładnie skonsultować z radcą prawnym.