Wpis opublikowany 03.02.2016

Jak wybrać dobrego dewelopera?

Jak wybrać dobrego dewelopera?

Decyzja o zakupie nowego domu lub mieszkania, jako kwestia bezspornie bardzo istotna w życiu, powinna być bezpośrednio skorelowana z wyborem dobrego dewelopera. Nowe lokum to marzenie wielu i aby móc to marzenie ziścić, należy z pewnością dokładnie przeanalizować deweloperskie oferty. Zatem, jaki powinien być dobry deweloper?

Z pewnością rzetelny

W związku z tym należałoby w pierwszej kolejności sprawdzić kilka zasadniczych dokumentów, a mianowicie:

Posiadający rekomendacje

Niezwykle cenne w poszukiwaniach dobrego dewelopera mogą okazać się rekomendacje Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Realizujący postanowienia ustawy deweloperskiej

Założenia ustawy deweloperskiej określają pewne standardy, których spełnienie ma za zadanie ochronę interesów kupujących nieruchomość. Ustawa zobowiązuje dewelopera do przedstawienia klientowi Prospektu Informacyjnego, będącego zapisem szczegółów prawnych i finansowych, dotyczących inwestycji i dewelopera. Ponadto ustawa wskazuje obowiązek zakładania rachunków powierniczych, na które klienci lub banki wpłacają środki finansowe, przeznaczone na zakup nieruchomości.

Niemający nic do ukrycia

W tej kwestii warto po prostu „zasięgnąć języka”. Można sprawdzić, jakie inwestycje zostały zrealizowane dotychczas przez dewelopera, zobaczyć je, niezależnie czy są to mieszkania w centrum miasta czy też luksusowe apartamenty nad morzem. Z pewnością słusznym posunięciem jest rozmowa z mieszkańcami o stopniu ich zadowolenia ze współpracy z deweloperem oraz z faktu samego mieszkania z danym miejscu. Istotną kwestią jest informacja, czy deweloper dba o swoich klientów jedynie przed zakupem, czy także po jego sfinalizowaniu. Fora internetowe mogą stanowić tutaj także doskonałe źródło dodatkowej informacji.

Pomocny w staraniach klientów o kredyt hipoteczny

Współpraca dewelopera z bankami i wybranymi doradcami kredytowymi, często skutkuje atrakcyjniejszymi warunkami umowy kredytowej przygotowywanej dla nabywcy nieruchomości.

Umożliwia skonsultowanie projektu umowy deweloperskiej

Aby mieść pewność, co do poprawności wszystkich zapisów umowy deweloperskiej, a przede wszystkim zamieszczenia w umowie wszystkich punktów, których zawarcie w dokumencie jest absolutnie bezwzględne, można skorzystać z konsultacji lub porady notariusza bądź radcy prawnego specjalizującego się zagadnieniu nieruchomości.

Cierpliwość popłaca

Najważniejsze, by w wyborze dewelopera nie podejmować zbyt pochopnych decyzji. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na jego wyszukanie i zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi informacjami na jego temat.

Aby zrealizować marzenia, zawsze trzeba uzbroić się w cierpliwość.