Wpis opublikowany 28.06.2018

Czym kierować się przy wyborze nieruchomości?

Czym kierować się przy wyborze nieruchomości?

Zakup nieruchomości, niezależnie czy jest to niewielkie mieszkanie, luksusowy apartament czy też przestronny, rodzinny dom, jest z całą pewnością ważną i trudną decyzją. Kupującego, co oczywiste, ogranicza pewien budżet bądź posiadana zdolność kredytowa. Jednak na wybór nieruchomości wpływa jeszcze kilka innych, równie istotnych czynników. Nowy dom czy mieszkanie to marzenie wielu, często także wybór na resztę życia. Ważne, aby to życie spędzić w wyjątkowym miejscu, którego wybór nie będzie przypadkowy.

Określenie potrzeb i możliwości

Jak już wcześniej wspomniano, możliwości zakupu nieruchomości są silnie uwarunkowane przez czynnik finansowy. Jeśli mamy już określoną wysokość środków, jaką możemy przeznaczyć na zakup, powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami i oczekiwaniami w zakresie przyszłego lokum.

Rynek pierwotny i wtórny

Zasadniczą kwestią jest decyzja czy mieszkanie lub dom mają być nowe. Rynek pierwotny to przede wszystkim nowoczesność architektury i technologii, wyższy standard nieruchomości i nieograniczone wręcz możliwości aranżacji wnętrz. Nieruchomości na rynku wtórnym mają swoją przeszłość, dłuższą lub krótszą, która zawsze pozostawia ślady użytkowania. Należy liczyć się tutaj z zasadniczą inwestycją w remont i ograniczone możliwości kreowania przestrzeni.

Lokalizacja

Odpowiadając sobie na pytanie „Gdzie chciałbym mieszkać, odpoczywać, pracować, żyć?” natychmiast w głowie pojawiają się obrazy miejsc ciekawych, urokliwych i wygodnych. Apartament nad morzem? Czemu nie? Stylowy dom w górach? Owszem. A może samo serce tętniącego życiem wielkiego miasta? Najważniejsze aby dokonać wyboru absolutnie zgodnego z naszym ja, doskonale korespondującego z naszymi potrzebami i pragnieniami w tym zakresie.

Jednak wybór miejsca dotyka zasadniczo także innych kwestii. Należy tutaj sprawdzić, czy nadmorski apartament jest położony rzeczywiście bezpośrednio nad morzem. Przecież o taką lokalizację nam chodzi. Czy dom nad jeziorem nie będzie odcięty od reszty świata poprzez długą podróż samochodem do najbliższego miasta (chyba, że na takim właśnie odcięciu się od cywilizacji nam zależy), a mieszkanie w centrum tętniącego miasta, czy pozwoli nam dobrze się wysypiać.

Komunikacja, parking i sąsiedztwo

W kwestii infrastruktury, w jaką wkomponowana jest dana nieruchomość, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy nabycie mieszkania lub apartamentu wiąże się z dostępem do miejsca parkingowego? Czy nieruchomość wyposażona jest w garaż podziemny?
  2. Jaki jest stopień bezpieczeństwa okolicy (monitoring, osiedla strzeżone z ograniczeniami wjazdu na ich teren).
  3. Co oferuje bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości? Jaki jest dostęp do przedszkola/szkoły, usług w zakresie sportu i rekreacji, itp.
  4. Jak wysoko skomunikowane jest dane miejsce? Czy jedyna możliwość przemieszczania się, to posiadanie własnego samochodu?

Z całą pewnością powyższa lista nie jest wyczerpująca i należałoby rozszerzyć ją o pytania dotyczące zindywidualizowanych potrzeb kupującego. Jednak tych kilka wymienionych tutaj uwag może być wstępem do rozważań poprzedzających decyzję o zakupie nieruchomości naszych marzeń.